رفلکسولوژی

رفلکسولوژی چیست؟


 

رفلکسولوژی چیست؟

رفلکسولوژی (Reflexology) به معنای بازتاب‌شناسی یا عکس‌العمل‌شناسی است که به ارتباط بین نقاط خاصی بر روی کف دست، پاها و گوش با اعصاب، عضلات، غدد و استخوان‌ها اشاره دارد. ماساژ رفلکسولوژی نیزبر این اساس پایه گذاری شده است و برای درمان بسیاری از مشکلات جسمی و روحی بکار برده می‌شود.

 

رفلکسولوژی چیست؟
رفلکسولوژی دست و ارتباط آن با اندام متناظر در بدن

 

مفهوم وعملکرد ماساژ رفلکسولوژی چگونه است؟

همه ما با واکنش ضرب زانو کلاسیک آشنا هستیم. دکتر به زیر زانوی بیمار ضربه می‌زند و پای او در هوا بالا می‌رود و مشاهده می‌کنید که انجام این کار بر روی یک بخش بدن، منجر به واکنش بخش دیگری از بدن می‌شود. رفلکسولوژی دقیقا چنین مفهومی دارد و معتقد است که بین نقاط خاصی بر روی کف دست، پاها و گوش با اعصاب، عضلات، غدد و استخوان‌ها ارتباطی وجود دارد.

 

رفلکسولوژی چیست؟
رفلکسولوژی پا

ماساژ بازتابی نیز با علم به این موضوع و با فشار بر روی محدوده‌ای از نقاط خاص روی دست‌ها و پاهای سعی در درمان مشکلات شما دارد. این ماساژ شامل اصولی مشابه طب سوزنی و انواع ماساژهای دیگر است. از دیدگاه طب سوزنی بدن ما توسط کانال‌های انرژی طرح‌ریزی شده است. زمانی که جریان‌های این کانال‌ها به نحوی مسدود شوند، ما احساس درد می‌کنیم. رفلکسولوژیست با اعمال فشار بر روی یک قسمت از این کانال‌ها، یک پیام را به بخش مربوطه در اعصاب، عضلات، غدد یا استخوان‌ها می‌فرستد و باعث آزادسازی دوباره جریان انرژی در بدن می‌شود.

این ماساژ می‌تواند باعث ایجاد حس تعادل در بدن شود. در نهایت سلامتی را دوباره به بدن فرد باز گرداند. به طور خلاصه می‌توانیم بگوییم که ماساژ رفلکسولوژی یا بازتاب شناسی، یک درمان باستانی است که با اعمال فشار به نقاط خاص مثلا روی پا، دست و گوش که اعصاب محیطی دارند و به سیستم عصبی مرکزی شما متصل شده، باعث بهبود سلامتی شما می‌شود. درمانگر با ماساژ این مناطق که به سیستم عصبی مرکزی متصل هستند، می‌تواند به از بین بردن درد و کاهش استرس از طریق قدرت ساده ی لمس کمک کند. در ادامه به کاربردهای رفلکسولوژی می‌پردازیم.

کاربردهای رفلکسولوژی کجاست؟

غلب ما، در طی روز هنگام کار فشار و استرس زیادی بر پاهایمان وارد می‌شود. مسئله اینجاست که این درد و استرس ممکن است در قسمت‌های دیگری از بدن خود را بروز دهد و شما متوجه آن نشوید. اینجاست که رفلکسولوژی می‌تواند به کمک‌تان بیاید. البته این نوع از ماساژ چیزی فراتر از ماساژ معمولی است و با علم بر نقاط خاص پا و دست و گوش می‌تواند به بهبود بسیاری از مشکلات شما کمک کند.

با اینکه بسیاری از مردم برای انجام ماساژ و کمک به بازگرداندن سلامتی عمومی و ایجاد آرامش و حس خوب به رفلکسولوژیست مراجعه می‌کنند، اما فراموش نکنید که رفلکسولوژی تنها برای ایجاد آرامش نیست بلکه یک درمان جامع برای کمک به رفع بسیاری از مشکلات بدن است، مثل گرفتگی اعصاب و درمان افسردگی!

ماساژ بازتابی توسط پزشکان برای درمان شرایط و آسیب‌های مختلف پیشنهاد شده است. آسیب‌هایی که با استفاده از این روش قابل درمان‌اند به شرح زیر است:

  • کمردرد و دردهای عضلانی
  • استرس ، اضطراب و افسردگی
  • اختلالات خواب
  • نازایی و ناباروری
  • گردش خون و انرژی کم
  • میگرن
  • تنش پیش از قاعدگی
  • علائم یائسگی
  • مشکلات تنفسی مانند آسم

در ادامه به فواید آن می‌پردازیم.

فواید درمانی رفلکسولوژی

رفلکسولوژی مزایای درمانی بسیاری دارد که غالبا شامل بهبود عملکرد اعصاب، افزایش سطح انرژی، افزایش گردش خون می‌باشند. در زیر به صورت جزئی‌تر در مورد رفلکسولوژی صحبت کرده‌ایم.

1)رفلکسولوژی برای زنان باردار

مطالعات نشان میدهد رفلکسولوژی می‌تواند به عنوان ماساژ باروری و افزایش قدرت باروری نیز استفاده شود. این نوع از ماساژ می‌تواند احتمال افسردگی پس از زایمان را کاهش دهد. باعث تسکین درد های عضلانی  مفاصل شود و به بدن یک زن باردار کمک کند تا سریع‌تر التیام یابد.

 

رفلکسولوژی چیست؟
رفلکسولوژی بارداری

 

2) افزایش سطح انرژی

رفلکسولوژی با هماهنگ کردن عملکرد اندام‌ها و سیستم‌های مختلف بدن می‌تواند متابولیسم و فرآیندهای ایجاد انرژی درون بدن را افزایش دهد. اگر احساس کوفتگی و خستگی می کنید، یک جلسه رفلکسولوژی می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.

3) افزایش گردش خون

یکی از مزایای شناخته‌شده ی این نوع از ماساژ بهبود گردش خون در بدن است. به عبارتی باعث میشود خون و اکسیژن، بهتر به تمامی قسمت‌های بدن برسد.

در نتیجه متابولیستم بدن بهبود می‌یلبد و اندامها بهتر کار می‌کنند. مضافا، این ماساژ سلول‌های آسیب دیده را نیز ترمیم کند.

4) ریلکس شدن یا تمدد اعصاب

همانطور که گفته شد، رفلکسولوژی با باز کردن،  مسیرهای عصبی و افزایش جریان انرژی در بدن، آرامش رابه فرد باز می‌گرداند. به همین دلیل ماساژ رفلکسولوژی به شدت برای کاهش استرس و آرام شدن بدن توصیه می‌شود. امروزه از این ماساژ برای کاهش بسیاری از استرس‌ها و اختلالات خواب استفاده می‌شود.

5)  سم زدایی بدن

جالب است بدانید که ماساژ رفلکسولوژی می‌تواند به بهبود عملکرد مثانه و کاهش مشکلات مجاری ادراری کمک کند. این ماساژ باعث می‌شود سموم با استفاده از رفلکسولوژی بهتر دفع شود و به پاکسازی بدن و دفع سموم کمک کند.

6) کاهش سردرد

پزشکان ماساژ رفلکسولوژی را برای از کاهش درد توصیه می‌کنند. زیرا می‌توان از آن به عنوان یک مسکن و ضد درد برای درمان دردهای شدید سر و میگرن بهره برد. تقریبا هر نوع سردردی می‌تواند با رفلکسولوژی برطرف شود، زیرا سردرد از استرس و تنش ایجاد می‌شود.

7)پیشرفت عملکرد عصبی

با افزایش سن عصب‌های بدن در بسیاری از قسمت‌ها مانند دست و پا عملکرد خود را از دست می‌دهند. درمانگر در هر جلسه رفلکسولوژی بیش از 7000 عصب مختلف را تحریک میکند و باعث بهبود عملکرد آنها می شود. به طور کلی تحریک مسیرهای عصبی از این طریق به بهبود قابلیت و انعطاف قسمت‌های مختلف بدن کمک می‌کند.

 

سخن پایانی :

و اما سخن آخر من اینه که درمان ناباروری و مشکلاتی از قبیل آندومتریوز ، پلی کیستیک و اختلال قاعدگی، یک مسیر چالش برانگیز است، اما من بارها معجراتی رو دیده‌ام که میتوان با توکل بخدا، با تلاش، پشتکار و همکاری  به نتایج مثبت دست یافت. چه افتخاری بالاتر از رضایت شما عزیزان دلم که همیشه سعی کرده‌ام بالاترین سطح از کیفیت خدمات را که شایسته آنید ارائه نمایم. برای اطلاعات بیشتر شما میتوانید به صفحه اینستاگرام من (مهرنوش مطیعی) سریزنید و علاوه بر دیدن آموزش‌ها مشاوره آنلاین و وقت رفلکسولوژی رزرو بفرمایید.

برای مراجعه حضوری به کلینیک برای اوریکولوتراپی و رفلکسولوژی میتوانید به آدرس زیر مراجعه کنید.
آدرس کلینیک :اصفهان – خانه اصفهان – خیابان سپاه _کوی شماره دو – ساختمان نیاوران -طبقه سوم -واحد۶
تلفن : ۳۴۳۷۰۲۶۱-۰۳۱

 

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید