اوریکولوتراپی چیست؟

درمان نازایی و ناباروری در زنان و مردان از طریق اوریکولوتراپی با دکتر مهرنوش مطیعی


 اوریک اسید ماده‌ای طبیعیست که در بدن انسان تولید می‌شود. اما در برخی افراد، سطح آن به مقادیر بالا افزایش می‌یابد و می‌تواند منجر به ایجاد مشکلاتی مانند بیماریهای قلبی و عروقی، اختلالات هورمونی و مهتر از همه انها بیماری‌های زنان مثل اختلال در قاعدگی، درمان پلی کیستیک، درمان آندومتریوز، درمان کاهش ذخیره تخمدان و موارد دیگری شود.

در سال‌های اخیر، طب سوزنی به عنوان یک رویکرد جدید در درمان این مشکلات پیشرفت کرده است.ما در این مقاله سعی بر این داریم شما را با مفهوم اوریکولوتراپی چیست آشنا کنیم.

 

اوریکلوتراپی چیست؟

اوریکولوتراپی” یا “Auriculotherapy” ترکیبی از دو ‌کلمه اوریکول به معنای گوش و تراپی به معنای درمان است. درواقع یعنی تحریک و فعال کردن لاله گوش خارجی برای تشخیص، درمان و بهبود مشکلات سلامتی سایر اعضاء و قسمتهای دیگر بدن است.

بیش از ۲۰۰ نقطه روی گوش سطح رویی و پشتی گوش خارجی وجود دارد که هر نقطه نماینده یک ارگان بدن است، مثلاً نقطه مهره پنجم کمر، نقطه تخمدان، نقطه پروستات و غیره روی گوش مشخص است.

متخصصین اوریکولوتراپی این نقاط را می شناسند و با مشاهده و لمس آنها متوجه می شوند که این نقطه تغییر شکل یا تغییر رنگ دارد یا ملتهب و دردناک شده اند و در مرحله بعد با دستگاه الکتریکی پوینترپلاس مجدد نقاط مشکوک را بررسی می کنند و با جریان فرکانس بالا و پایین دستگاه می توانند نقاط و ارگان‌های مشکل دار را پیدا کنند و با همان دستگاه پوینتر پلاس درمان‌ می کنند.

این دستگاه با تحریک نقاطی روی گوش سطح رویی و پشتی به مغز پیام می دهد و مغز نیز به ارگان اصلی مشکل دار پیام می دهد و عملکرد آن ارگان در نهایت اصلاح می شود.

اوریکولوتراپی چیست
مفهوم اوریکولوتراپی

 

مبانی علمی با این روش درمانی:

این روش درمانی بر اساس دو هدف اصلی انجام می‌شود:

1- کاهش تولید اوریک اسید

2- افزایش اخراج آن از بدن

این دو هدف می‌توانند به وسیله روش‌های مختلفی مانند تغییرات در رژیم غذایی، استفاده از داروها و مکمل‌های خاصی به دست آیند.

برخی از روش‌های مهم اوریکلوتراپی عبارتند از: کاهش مصرف غذاهای حاوی پورین (مانند گوشت قرمز، ماهی و آب‌میوه‌های قندی)، استفاده از داروهای کاهنده سطح اوریک اسید (مانند الوپورینول و فبوکستات) و استفاده از داروهای افزاینده دفع اوریک اسید

فرایند درمان با اوریکلوتراپی

گام اول: انتخاب پزشک متخصص طب سوزنی به همراه کلینیک مجهز

در مرحله اول یک بیمار باید با توجه به ویژگی ها و معیار های مد نظر خود، یک پزشک متخصص طب سوزنی به همراه یک کلینیک طب سوزنی با امکانات بالا انتخاب کند. چرا که انتخاب این دو مورد ذکر شده تاثیر بسزایی در خوب پیش رفتن روند درمان دارد.

 

گام دوم: ملاقات با بیمار

مرحله بعدی که همان جلسه اول طب سوزنی می باشد، پزشک بیمار را معاینه کرده و اطلاعاتی مانند سن بیمار، سوابق بیماری های او، سوابق دارو های مصرفی، شرایط هر فرد و …. را کسب می کند. سپس پزشک با توجه به اطلاعات کسب کرده و معاینات انجام داده، یک طرح درمانی ویژه بیمار ارائه می دهد.

 

گام سوم: مشخص کردن روند درمان

در همان جلسه اول طب سوزنی، پزشک با توجه به شرایط هر فردی، عواملی را از جمله تعداد جلسات طب سوزنی، تعداد سوزن های مصرفی در هر جلسه، مزد پزشک و …. را مشخص می کند.

گام چهارم: آماده سازی بیمار برای درمان

حال نوبت این است که بیمار خود را برای درمان به روش طب سوزنی آماده کند. به این منظور فرد باید با توجه به طرح درمانی خود بر روی تخت دراز بکشد و یا رو صندلی بنشیند.

گام پنجم: انجام ضد عفونی

ضد عفونی کردن یکی از مرحله های مهم در روش طب سوزنی محسوب می شود. در واقع پزشک باید هم محل مد نظر برای درمان در بدن بیمار را ضد عفونی کند و هم سوزن های مصرفی در فرآیند درمان را استریل کند. در غیر این صورت ممکن است بدن بیمار دچار عفونت شود.

گام ششم: انجام عملیات طب سوزنی

حال نوبت به انجام عملیات طب سوزنی می باشد. در این روش با استفاده از سوزن های مخصوص و وارد کردن آن در نقاط درگیر شده در بدن، باعث رفع بیماری و تسکین درد می شوند.

 

گام هفتم: پیاده سازی تکنیک هایی برای سرعت بخشیدن به روند درمان

در برخی از موارد ممکن است پزشک سوزن ها را در جای خود حرکت داده و یا آن ها را بچرخاند. در واقع انجام این کار منجر به ایجاد گرما و جریان الکتریسیته در بدن شده و تاثیر بسزایی در افزایش سرعت روند درمان دارد.

 

گام هشتم: خروج سوزن ها از بدن

حال پزشک سوزن ها را از بدن خارج می کند. لازم به ذکر است که ورود و یا خروج سوزن ها هیچ دردی به همراه ندارد. چرا که این سوزن ها نازک بوده و مخصوص طب سوزنی طراحی شده است.

 

 

کاربردهای مهم اوریکلوتراپی

1-درمان انواع درد های بدنی و مفاصل مانند میگرن ، درد کمر و زانو و .

2-چاقی و لاغری

3-ارتقا عملکرد ورزشکاران و درمان آسیب های ورزشی

4- بازتوانی سکته های مغزی ، پارکینسون و سایر اختلالات نورولوژیک

5- اضطراب،  افسردگی و مشکلات خواب

6- مشکلات گوارشی، تنفسی و آلرژی

7- بیماری های زنان و اختلالات جنسی و باروری

8-  زیبایی و جوانسازی

9- کنترل درد و التهاب

10-کاهش خطر بیماری‌های قلبی-عروقی

و غیره

 

مزایای اوریکولوتراپی
اوریکولوتراپی و مزایای آن

مزایای دیگر این طب سوزنی:

بطور کلی این نوع طب سوزنی میتواند تاثیر زیادی در درمان موارد زیر باشد:

 •   اختلالات تنفسی
 •   اختلالات گوارشی
 •  کاهش وزن و لاغری
 •  اختلالات روانی
 •  تسکین درد میگرن و انواع سر درد
 • ترک اعتیاد
 •  اختلالات زنان
 •  اختلالات نورولوژی
 •  سندرم تونل کارپال
 •  اختلالات ارتوپدی
 •  حساسیت
 • تسکین درد کمر و گردن
 •  گرفتگی سیاتیک
 •  زیبایی

 

آیا اوریکلوتراپی در بارداری زنان موثر است؟

در کل گوش مانند یک جنین وارونه است که سر در قسمت زیرین، معده، روده و کلیه در قسمت وسط،  دست، لگن و پا در قسمت بالایی آن قرار دارند. در ناحیه نرمه یا لوپ گوش، تمام نقاط رفلکس مغز، نخاع، چشم و نواحی مربوط به سر در آن‌جا قرار دارد.

این علم با توجه به نقاط بازتابی در گوش، کار تشخیص و درمان انجام می‌پذیرد. با توجه به پیشرفت‌های روزافزون در این حوزه، امیدوارم در آینده نزدیک شاهد روش‌های بهتر و کارآمدتر در اوریکلوتراپی باشیم .

خلاصه اینکه اوریکولوتراپی هورمونهای داخلی  بدن شما را تنظیم میکند و به بدن شما الگوی صحیح میدهد، من مهرنوش مطیعی به شما قول میدم به نتیجه دلخواه خود خواهید رسید، اگر دوره درمانتون را کامل کنید و به یکباره با بهبود علائم درمانتون را رها نکنید.

ارادتمند شما

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید